Národná rada rozhodla o povinnom očkovaní v Rakúsku od februára

Národná rada dala vo štvrtok (20.1.202) povinnému očkovaniu zelenú. Veľká väčšina poslancov zákon schválila. Od februára bude očkovanie proti Covid-19 povinné takmer pre každého nad 18 rokov, inak hrozia pokuty. za povinné očkovanie hlasovalo 137 poslancov a len 33 bolo proti. 13 poslancov sa zdržalo hlasovania. Aby zákon vstúpil do platnosti, musí ho ešte schváliť Spolková rada. Väčšinu v tejto snemovni majú vládne strany. Hlasovanie sa uskutoční 3. februára.

Pokuta do 3 600 eur

Návrh zákona o povinnom očkovaní stanovuje, že očkovanie bude od februára povinné pre všetky osoby staršie ako 18 rokov s pobytom v Rakúsku. Úvodná fáza bez sankcií je naplánovaná do polovice marca. Potom sa pokuty môžu vyšplhať až do výšky 3 600 eur, nebude ale hroziť trest odňatia slobody. Od očkovania sú na obdobie šiestich mesiacov oslobodené len tehotné ženy a ľudia, ktorí nemôžu byť očkovaní zo zdravotných dôvodov, a tí, ktorí prekonali Covid-19.

Debata o povinnom očkovaní bola podľa očakávania emotívna

Šéf klubu FPÖ Herbert Kickl bol prvým rečníkom, ktorý hovoril o \”historickej debate\”. \”Som zdesený, som omráčený, som otrasený a šokovaný,\” namietal proti zákonu, ktorý bol \”pokusom o atentát na obyvateľstvo\”. Je hrdý na to, že je predsedom klubu jedinej frakcie, ktorá sa „nezúčastňuje tohto šialenstva,“ povedal Kickl. Bol si istý aj tým, že odporcovia povinného očkovania sú v Národnej rade v menšine, ale nie mimo Dolnej snemovne, kde by bol zákon úradnými cestami zrušený: vláda neujde „spravodlivému trestu“. povedal Kickl . Nakoniec oznámil, že porušil zákon, pretože zostane neočkovaný.

Minister zdravotníctva Wolfgang Mückstein (Zelení) oponoval falošným tvrdeniam o očkovaní a pokúsil sa rozptýliť pochybnosti: „Všetky dôkazy nasvedčujú tomu, že všetky vakcíny dostupné v Rakúsku sú bezpečné.“ Očkovanie je bezpečné. Tvrdenia o opaku tiež poslúžili na rozdelenie spoločnosti a tvrdil, že šírenie falošných správ je nebezpečné. „Apelujem na každého občana, aby spochybňoval mýty o očkovaní,“ hovorí Mückstein.

\”Povinné očkovanie proti Corone, ktoré nikto z nás nechcel, sa, žiaľ, stalo nevyhnutným\”, pretože vláda nedokázala zmobilizovať dostatok ľudí na očkovanie, uviedla predsedníčka SPÖ Pamela Rendi-Wagner. Je to „núdzový východ“ z neustáleho obmedzovania občianskych slobôd.

Motivačný a odmeňovací systém

Vláda sa ráno dohodla s SPÖ na balíku stimulov a odmien na zvýšenie zaočkovanosti. Prísť má očkovacia lotéria, s ktorou sa dajú vyhrať poukážky v hodnote 500 eur. Šancu na výhru by mal mať každý desiaty zaočkovaný. Lotéria by sa mala začať 15. marca, uviedol kancelár Karl Nehammer (ÖVP).

Mal by existovať aj systém finančných stimulov pre obce. Pri zaočkovanosti 80 percent sa rozdelí základná suma spolu 75 miliónov eur, pri 85 percentách to bude 150 miliónov eur a pri 90 percentách 300 miliónov eur. Nehammer povedal, že balíček má byť odmenou pre tých, ktorí už boli zaočkovaní. Okrem toho má poskytnúť motiváciu pre všetkých, ktorí si ešte nie sú istí a ešte nie sú očkovaní.

ZDROJ: ORF

COVID-19